Trendy ekologiczne zdominowały już niemal każdą branżę – również logistyczną i magazynową. Mimo że na tej płaszczyźnie są nowością, wielu najemców wykazuje takie zainteresowanie – deweloperzy muszą zatem dopasować swoją ofertę do ich aktualnych potrzeb. To jeden z wiodących trendów na rynku nieruchomości w ostatnim czasie.
Trendy ekologiczne
Zjawisko rozwoju zrównoważonego staje się coraz bardziej popularne także w budownictwie. Ma ono na celu poprawę jakości i komfortu życia, z poszanowaniem m.in. środowiska naturalnego w dłuższej perspektywie. Jak wskazują przeprowadzone badania, aż ponad 80 proc. najemców powierzchni magazynowych interesuje się rozwiązaniami zgodnymi z trendami ekologicznymi – to m.in. stosowanie ekologicznych materiałów, niższe zapotrzebowania na energię, dbałość o tereny zieleni.
Deweloperzy, najemcy i właściciele obiektów magazynowych zdają sobie sprawę z zalet wynikających z procedury weryfikacji ekologicznej. Zrównoważony rozwój w budownictwie ma zapewnić rozsądny wzrost standardu życia – również przyszłych pokoleń.
Powierzchnia magazynowa w Polsce
W Polsce popularne są różne regiony – m.in. magazyny w Poznaniu, Warszawie czy Łodzi. Ile jednak jest eko-magazynów na terenie Polski? W ciągu sześciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce – m.in. hale produkcyjne w Poznaniu, magazyny w centralnych regionach itd. – podwoiły się, a niedługo przekroczą 20 mln mkw., co czyni Polskę jedną z najważniejszych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej (dane firmy Cushman & Wakefield). Według danych Cushman & Wakefield łączna liczba obiektów certyfikowanych w naszym kraju to 139, czyli 16 proc. wszystkich budynków magazynowych w Polsce.
Eko-magazyny w Polsce
Nowe magazyny – w Poznaniu, Łodzi czy Warszawie – muszą odpowiadać aktualnym trendom i zainteresowaniu najemców, a zatem powinny być zgodne m.in. z trendami rozwoju zrównoważonego budownictwa, a także powstawać zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Rozwiązania proekologiczne stają się coraz ważniejsze dla najemców, mimo że trend ten dopiero zyskuje na znaczeniu – w ciągu najbliższych lat stanie się jednak z pewnością kluczowy.
Ekologiczne certyfikaty
Jak potwierdzić ekologiczność magazynu? Służą do tego m.in. certyfikaty Breeam lub Leed. Oznaczają one, że obiekt zaprojektowano i zrealizowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Taka certyfikacja jest też coraz popularniejsza w magazynach w Poznaniu, Łodzi, Warszawie i innych polskich miastach. Certyfikacja ekologiczna budynków magazynowych powoli staje się w Polsce standardem.
Kategoria: dom, nieruchomości
Najnowsze komentarze