Pelargonie od lat są niekwestionowanymi królowymi polskich balkonów. Prawie na każdym kroku można je zobaczyć zdobiące tę przestrzeń, zarówno na wsiach naturalnie wprowadzając ogród na taras czy balkon, jak i w miastach, dając namiastkę bliskości natury. Nie są to rośliny bardzo skomplikowane w uprawie, ale warto dowiedzieć się, jak dbać o pelargonie na balkonie, by cieszyć się nimi w pełnej krasie.

Charakterystyka pelargonii

Pelargonia wywodzi się z terenów Afryki Północnej. Jej pochodzenie u wielu odmian objawia się jedynie preferencją słonecznych stanowisk i nie jest źródłem większych problemów w uprawie. Pelargonia bardzo dobrze odnajduje się w naszym klimacie i bywa nawet polecana osobom niemającym jeszcze doświadczenia w pielęgnacji kwiatów.

Wśród pelargonii możemy wyróżnić odmiany rabatowe, bluszczolistne czy wielkokwiatowe, a także mieszańce o barwnych lub pachnących liściach. Powodem tak dużej popularności tej rośliny jest jej długie i niezwykle obfite kwitnienie. Kwiaty zdobią nasze balkony od maja do pierwszych przymrozków.

Jak dbać o pelargonie? Opieka nad pelargoniami

Pelargonie lubią być podlewane obficie, szczególnie latem. W upalne dni zaleca się podlewać je nawet dwukrotnie w ciągu dnia. W pozostałych częściach sezonu wodę należy jej dostarczać, kiedy wierzchnia warstwa gleby jest trochę przeschnięta. Mimo zamiłowania do obfitego nawadniania, pelargonie nie lubią zbyt dużej wilgotności, dlatego w dnie doniczki powinny być otwory, by nie doszło do zastojów wody. Wśród odmian pelargonii najlepiej okresowe susze znoszą pelargonie bluszczolistne.

Nawożenie

Obfite kwitnienie pelargonii powoduje, że również jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest dość dużej. Pierwszą dawkę nawozu należy jej podać po dwóch, trzech tygodniach od zasadzenia, a po zimowaniu końcem lutego. Kolejne dawki podajemy co tydzień lub dwa, jeśli używamy nawozu przeznaczonego dla pelargonii lub uniwersalnego do roślin kwitnących. Możemy także zastosować nawóz o długim działaniu, który tę część pielęgnacji skróci do minimum.

W uprawie pelargonii dobrze jest unikać preparatów bogatych w azot, ponieważ przyczyniają się one do wzmożonego rozwoju liści, który odbywa się kosztem kwiatów.

Obrywanie kwiatów

Należy pamiętać o obrywaniu przekwitniętych kwiatów, ponieważ zachęci to roślinę to tworzenia kolejnych. Niektóre odmiany określane są jako „samooczyszczające się”, ponieważ po przekwitnięciu zrzucają kwiaty i wypuszczają nowe. Najczęściej można je spotkać wśród pelargonii zwisających. Warto także na bieżąco usuwać zwiędnięte liście czy uschnięte pędy, by ograniczyć ryzyko rozwoju chorób.

Zimowanie pelargonii

Pelargonie należą do roślin, które do ponownego kwitnienia za rok potrzebują okresu chłodu, ale nie znaczy to, że mogą pozostać na zewnątrz. Przed przymrozkami odmiany rabatowe i zwisające należy umieścić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 10℃, natomiast wielkokwiatowe o temperaturze około 12℃. Ważne jest, by nie przekraczała ona 14℃, ponieważ pelargonia nie przejdzie wówczas w okres spoczynku.