Łysienie androgenowe kojarzone jest główne z mężczyznami. Jest to jednak błędne powiązanie, ponieważ problem ten co raz częściej dotyczy także kobiet. Nie jest to groźba choroba, ale jej pojawienie pogarsza samoocenę i samopoczucie osoby chorej. Leczenie łysienia androgenicznego jest możliwe ale ważny jest czas. Im szybciej zostaną określone przyczyny oraz podjęta odpowiednia terapia, tym jest większa szansa na wyleczenie pacjenta.
Objawy łysienia androgenowego
Łysienie androgenowe wywołane jest u mężczyzn i kobiet tymi samymi czynnikami, jednak może przyjmować zupełnie inną postać i przebieg. Różnice pojawiają się w intensywności i miejscu utraty włosów, oraz wieku, w który choroba zaczyna się objawiać.
U mężczyzn łysienie androgenowe może pojawić się już po okresie dojrzewania. Utrata włosów najpierw pojawia się w okolicach czoła i skroni, tworząc tzw. zakola. Następnym krokiem jest wypadanie włosów na czubku głowy. Odpowiednie leczenie łysienia androgenowego jest bardzo ważne u mężczyzn, ponieważ może ono prowadzić do całkowitej utraty włosów.
Zupełnie inny przebieg choroba przyjmuje u kobiet. W ich przypadku, przerzedzenie włosów jest widoczne na całej powierzchni głowy. Można je zauważyć po stale poszerzającym się przedziałku linii włosów. U kobiet choroba nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.
Leczenie łysienia androgenowego
Łysienie androgenowe nie jest groźbą dla zdrowia chorobą. Jej pojawienie się może jednak obniżyć samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Jest kilka sposobów walki z tą przypadłością. Leczenie może być miejscowe jak i ogólne. W przypadku leczenie ogólnego, stosuje się lek o nazwie minoksydyl. Jego zadaniem jest rozszerzanie naczyń mieszków włosowych, w wyniku czego dochodzi do stymulacji mitoz komórek mieszka włosowego.
W przypadku leczenia ogólnego stosuje się lek o nazwie finasteryd, które zadaniem jest hamowanie enzymu 5-reduktasy, który jest odpowiedzialny za tę chorobę. Innym stosowanym lekiem w leczeniu łysienia androgenowego jest spiranolakton. Jego zadaniem jest zmniejszenie produkcji hormonów, które przyczyniają się do łysienia androgenowego.
U niektórych pacjentów metodą leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep włosów. W tej metodzie pobiera się zdrowe mieszki włosowe z obszarów głowy, które nie zostają objęte chorobą oraz przeszczepia się do obszarów dotkniętych łysieniem.
Inną metodą leczenia łysienia androgenowego jest także laseroterapia, przy pomocy specjalnych grzebieni laserowych. Dany grzebień stosuje się około 3 razy w tygodniu przez kilka minut.
Wyleczenie łysienia androgenowego jest możliwe. O skuteczności leczenia decyduje szybka diagnoza choroby. Po zauważeniu pierwszych symptomów choroby można spróbować samodzielnie wykonać test. Polega on na lekkim pociągnięciu pasma włosów w różnych miejscach na głowie. Jeśli w każdym miejscu wypadną co najmniej 3 włosy, lub łączna liczba wypadniętych włosów przekroczy 10, należy zgłosić się do specjalisty, w celu dalszej diagnozy.
Najnowsze komentarze