Psy wystawowe cechować musi nienaganny wygląd. Idealne futro, śnieżnobiałe zęby oraz lśniące pazury to standard wśród uczestników tego typu konkursów. Idealny wzorzec rasy bywa jednak często trudny do osiągnięcia, toteż właściciele championów posuwają się do różnych sztuczek i pielęgnacyjnych zabiegów.
Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, piękno zwierzęcia powinno być naturalne. Dozwolone są jedynie zabiegi czesania i szczotkowania, zaś czysta woda w rozpylaczu to jedyny preparat, którym wolno się posługiwać. Wielu właścicieli łamie jednak wyznaczone reguły, chcąc zwiększyć szanse swojego pupila na oczarowanie sędziów. W związku z tym, stuprocentowo naturalny pies ma niestety nikłe szanse na uzyskanie tytułu championa.
Strzyżenie oficjalnie nie jest dozwolone na wystawach, mimo to można je uznać za praktykę nagminną wśród właścicieli championów. Doświadczony psi fryzjer jest w stanie poprawić wygląd zwierzęcia i odwrócić uwagę od jego wad, nie zaznaczając jednak wyraźnie swojej ingerencji. Przy wyborze groomera warto kierować się doświadczeniem w strzyżeniu psów wystawowych i opiniami właścicieli odnoszących sukcesy czworonogów.
Kwestią sporną pozostaje kąpiel – część właścicieli utrzymuje, iż ma ona negatywny wpływ na sierść, inni zaś wierzą w upiększającą moc regularnego jej oczyszczania. Decydując się na wykąpanie psa, musimy jednak pamiętać o wykorzystaniu specjalistycznych kosmetyków, których dostarczyć nam może sklep zoologiczny lub dobry fryzjer dla zwierząt.
Warto zainwestować szczególnie w specjalistyczne szampony, dostosowane do rasy psa oraz rodzaju, koloru i długości jego sierści, która nabierze dzięki temu bardziej widowiskowy wygląd. Na rynku dostępne jest również wiele innych specyfików – odżywki, balsamy, żele i pudry, z których chętnie korzystają właściciele wystawowych czworonogów. W skrajnych przypadkach, w ruch idzie także farba, dostosowująca umaszczenie psa do wzorca rasy i zakrywająca naturalne niedoskonałości.
Oceniane jest także psie uzębienie. Dla właściciela psa wystawowego, koniecznością jest dbanie o czystość i kompletność uzębienia pupila. Zalecane jest systematyczne przemywanie zębów wodą utlenioną, słabym roztworem octu lub specjalną, przeznaczoną dla psów pastą. W przypadku znacznego nagromadzenia kamienia, może on zostać usunięty przez lekarza weterynarii pod narkozą.
Kolejną praktyką stosowaną przez właścicieli jest dyskretne malowanie pazurów specjalnym lakierem. Dzięki temu, można podkreślić ich kolor i lepiej dopasować je do wzorca rasy.
Najnowsze komentarze