Alergia dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Wiele osób nie toleruje konkretnych produktów spożywczych. Często to dzieci są uczulone na zboże, orzechy czy mleko krowie. Nawet truskawki potrafią uczulić najmłodszych. Jeśli jemy coś pierwszy raz, należy go spożyć w małych ilościach. Osoby z nietolerancją pokarmową muszą bardzo uważać w przypadku przygotowywania posiłków.

 

Najczęściej uczula gluten. W sklepie możemy znaleźć pieczywo bezglutenowe. Alergię może powodować każde pożywienie. Mowa o mleku, jajkach, orzeszkach ziemnych, rybach czy skorupiakach. Podobnie jest w przypadku alergii na rośliny czy kurz. Alergii nie można mylić z nietolerancją pokarmową. Możemy mieć nietolerancję laktozy lub fruktozy.

Objawy alergii

Ze strony układu pokarmowego możemy doświadczać bólów brzucha, biegunki czy wzdęć. W przypadku objawów skórnych, wysypki i świąd skóry. Natomiast ze strony układu oddechowego, kichanie, suchy kaszel. U niektórych osób kontakt z konkretnym alergenem może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Może się pojawić pokrzywka, rumień, trudności w oddychaniu, duszności. Podstawą jest dieta eliminacyjna. Mowa o wykluczeniu alergenu z diety. Należy pamiętać, że alergeny występują w produktach przetworzonych. Przy konkretnych objawach pomocne będą leki przeciwhistaminowe. Do diety należy włączyć probiotyki. Najczęściej potrafią uczulać białka mleka krowiego. Dodatkowo owoce cytrusowe czy białka jaja kurzego. Dorosłych najczęściej uczulają owoce morza lub soja. Innymi alergenami pokarmowymi są: mąka pszenna, fasola, groch, soczewica, orzechy laskowe, brzoskwinie, barwniki azowe, mango. Alergie pokarmową powinien zdiagnozować lekarz. Diagnostyką laboratoryjną alergii pokarmowej są: skórne testy punktowe, testy płatkowe, testy swoistej prowokacji z danym pokarmem. Próba prowokacyjna jest badaniem wykonywanym w diagnostyce alergii pokarmowej. Coraz większym problemem w Polsce jak i na świecie jest alergia pokarmowa. W większości przypadków, po spożyciu danego alergenu dochodzi do wysypki. Możemy rozróżnić alergię wziewną. Alergenami, które są roznoszone przez powietrze są pyłki roślin. Jednak należy pamiętać, że alergia wziewna potrafi dokuczać cały rok. Wyróżniamy także alergię pokarmową. Bardzo często uczulają produkty, które są jadane najczęściej. Jak się okazuje zwykła czekolada może być poważnym alergenem. Wyróżniamy także alergię kontaktową. Do uczulenia dochodzi w momencie kiedy dane rzeczy, z którymi mamy kontakt, uczulają. Zaliczają się do nich olejki zapachowe, nikiel, chrom, parabeny czy środki chemiczne. Może uczulać tusz do rzęs, biżuteria czy oprawki okularów. Dolegliwości mogą się pojawiać okresowo. Nie zawsze reakcje organizmu są typowe. Alergia może sie nasilać w momencie wprowadzenia nowych pokarmów do diety lub w momencie kontaktu ze zwierzętami.

Przepisy dla alergików

Jeśli mówimy o alergii pokarmowej, warto zadbać o dietę, dzięki której poprawimy swój stan zdrowia. Kuchnia dla alergika powinna być delikatna, oparta na produktach krajowych. W książkach można znaleźć wiele przepisów dla alergików. Przede wszystkim bułki bezglutenowe, makaron kukurydziany z sosem warzywnym, wegańska zapiekanka bez nabiału krowiego, ciasto z karobem. Dzięki regularnej diecie jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować.