Mieszkanie czy dom? To dylemat, który ma wiele osób szukających swojej pierwszej nieruchomości. Oba wyjścia mają swoje dobre i złe strony. Główną przewagą domu nad mieszkaniem jest to, jaką przestrzeń wówczas zyskujemy i co możemy z nią zrobić. Marzeniem wielu kobiet (i nie tylko!) jest także duża i przestronna garderoba.
W końcu moda bardzo szybko się zmienia, kto wie jednak, czy kurtka, która obecnie jest passe nie wróci do łask za kilka sezonów? Zamiast wyrzucać i kupować ponownie wystarczy „zachomikować” ją na lepsze czasy. Aby mieć taką możliwość niezbędna jest przestrzeń, ta zaś związana jest z zakupem domu. Takich przykładów można mnożyć. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że zakup domu jest o wiele bardziej kosztowny od zakupu mieszkania. O ile w przypadku mieszkań spółdzielczych dosyć często zdarzają się zakupy za gotówkę z odłożonych oszczędności, niestety w dzisiejszych czasach mało kto ma oszczędności duże na tyle, żeby zakupić dom i opłacić wszelkie formalności, jakie się z tym faktem wiążą. Co robić w takiej sytuacji? Czy opcję tę należy całkowicie przekreślić? Niekoniecznie, bowiem z pomocą dla takich osób przychodzą banki oferujące szeroki wachlarz kredytów, w tym kredytu hipotecznego, czyli przeznaczonego właśnie na ten cel.
Czy warto wziąć kredyt na dom?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest w ogól kredyt. Jest to oczywiście specyficzna forma pożyczki, zawarta na podstawie dwustronnej, pisemnej umowy. Stronami w tej umowie jest kredytodawca, czyli bank, oraz jego klient, kredytobiorca. Obowiązkiem tego pierwszego jest pożyczenie klientowi kwoty pieniężnej niezbędnej do sfinalizowania zakupu działki budowlanej i budowy własnego domu od podstaw, zakup gotowego mieszkania czy domu z rynku pierwotnego lub wtórnego bądź remont tej nieruchomość, którą już posiadamy. Kredytobiorca musi użyć tych pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem a także zwrócić je bankowi w terminie, w systemie ratalnym, wraz z naliczoną prowizją i odsetkami. O kredyt ubiegać mogą się niemalże wszyscy, jednak nie każdy go uzyska. W tym celu trzeba bowiem cieszyć się pozytywną historią kredytową oraz dysponować zdolnością kredytową, bowiem jest ona gwarancją, że bank otrzyma pożyczone kredytobiorcy pieniądze. O naszej zdolności świadczy między innymi nasza sytuacja zawodowa oraz rodzinna. Rozłożenie płatności za do na raty jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna. Wiele osób woli spłacać miesięcznie ratę kredytu niż te same pieniądze przeznaczyć na wynajem.
Najnowsze komentarze