Zaobserwować możemy dziś szybki wzrost popularności kontenerów mieszkalnych. Spotykamy je na wielu działkach podmiejskich. Nieraz zaskakują przechodniów swoim nowoczesnym, eleganckim stylem. Coraz więcej firm w Polsce zaczyna specjalizować się w przerabianiu dawnych kontenerów morskich na przytulne i powstające szybko (od jednego do trzech miesięcy!) domy. Wielu klientów sięga po kontenerowe budownictwo, inni jednak nie mają dużej wiedzy o tym nowym pomyśle. Oto najważniejsze informacje o kontenerach mieszkalnych.
Czym jest budownictwo kontenerowe?
Budownictwo kontenerowe to rodzaj budownictwa modułowego o niewielkich rozmiarach (przez co kontenery mogą być także mobilne). Wykorzystywane jest najczęściej w inicjatywach charakteryzujących się krótkim czasem realizacji. Szybko przyjęły się chociażby kontenery budowlane, do omawianego typu budownictwa powoli przekonuje się także gastronomia oraz… osoby prywatne i rodziny poszukujące oryginalnego pomysłu na własne cztery ściany.
Jak wykonane są kontenery mieszkalne?
Budownictwo kontenerowe spełnia wymagania energooszczędności. Konstrukcją jest samonośna rama stalowa, wykonana z walcowanych profili zamkniętych. Ściany powstają z ocynkowanej blachy, zaś profile pokrywa się antykorozyjnym lakierem. Izolacja może być poliuretanowa lub wykonana z wełny mineralnej. Po wewnętrznej stronie znajdują się płyty wiórowe, laminowane lub gipsowo-kartonowe. Standardowe wymiary kontenera morskiego są następujące: długość 12, 2 m; szerokość 2, 4 m; wysokość 2, 9 m, choć czasem mogą różnić się nieznacznie. Do wykończenia kontenerów mieszkalnych stosuje się te same materiały, które wykorzystujemy w budynkach wznoszonych tradycyjnie. Kontenery nie mają fundamentów – do przygotowania podłoża wystarczy stabilizacja gruntu i jego wypoziomowanie na betonowych bloczkach.
Jak wygląda sprawa instalacji?
Instalacjami najczęściej zajmuje się firma, której zleciliśmy przygotowanie kontenera mieszkalnego. Kontener posiada więc ogrzewanie (najczęściej elektryczne), prąd, wodę oraz klimatyzację, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.
Ile kosztuje zamieszkanie w kontenerze?
Cena kontenera mieszkalnego różni się zależnie od jego wielkości oraz standardu wykończenia. Cena całorocznego kontenera w stanie pod klucz (gotowym do wprowadzenia) wynosi najczęściej 3000 zł/m². Zależnie od lokalizacji, koszt transportu wynosi od 1000 do 3000 złotych. Zapłacić musimy także za montaż – cena dwóch modułów wynosi około 2000 – 3000 złotych.
Najnowsze komentarze